Dlaczego odrywanie chleba jest bardziej eleganckie niż odgryzanie kanapki?

Opublikowałem niedawno w swoich mediach społecznościowych film o tym, jak jeść elegancko chleb (Instagram, Tik Tok). Przedstawiona w nim zasada wśród części obserwujących wywołała nie tylko zdziwienie, ale jawny opór! Oto dokonałem zamachu na kanapkowe zwyczaje Polaków…

Wśród komentarzy padały także pytania o przyczynę czy źródło tej zasady. Myślę, że ma kilka źródeł. Jeśli się odgryza kawałek od kromki, to usta mają kontakt z tym, co na tej kromce – masłem, majonezem itd. Stają się tłuste. Albo – czekoladowe, jak w przypadku z mojego filmu. Panie w ten sposób szybciej pozbywają się szminki, która odciska się na skórce chleba itd. 

Kiedy się odgryza kawałek kanapki, obficie obłożonej serem, sałatą, szynką itd., to to wszystko, co na niej się piętrzy zaczyna się zsuwać, spadać. Jak ktoś zaczyna przytrzymywać to palcami, to zaczyna je brudzić. 

Oderwanie małego kawałka chleba i posmarowanie go masłem pozwala wprowadzić go do ust „na jeden raz” i uniknąć tych wszystkich dodatkowych przygód. Ta zasada bierze się więc z wygody i estetyki. Tak jak stosowanie prostego języka nie zawsze daje teksty objętościowo krótsze, tak stosowanie zasad savoir-vivre’u nie zawsze pozwala czas jedzenia skrócić. Wspominam o tym, bo i takie argumenty padały. Zresztą, po co ten proces zawsze skracać…

Odrywanie chleba — jak już zasygnalizowałem to w tytule — to dobra maniera, zachowanie eleganckie. Zasada, o której z całą pewnością warto pamiętać w eleganckich okolicznościach. Ale czy tylko w eleganckich? Nie! Ja praktykuję ją na co dzień. Z wszystkich powodów, o których napisałem wyżej.

Dodajmy tutaj, że gotowe kanapki, podawane w kawiarniach oferujących śniadania czy proste lunche najlepiej jeść nożem i widelcem.

Jeśli chcą Państwo skonsultować swój projekt i sprawdzić, jak mogę pomóc – zachęcam do kontaktu.

Potrzebują Państwo konferansjera albo ciekawego programu na event? Szukają Państwo szkolenia z etykiety w biznesie lub wystąpień publicznych? Mam w tym ogromne i wieloletnie doświadczenie. Chętnie podpowiem, co się sprawdzi w Państwa przypadku.

SZYBKI KONTAKT: +48 793 016 916

Proszę skorzystać z formularza:

    Oświadczam, że zapoznał(em/am) się z Polityką Prywatności, dotyczącą przetwarzania danych osobowych i wyrażam dobrowolną i wyraźną zgodę na przetwarzanie przez firmę Wojciech Sebastian Woclaw WSW moich danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość.