O mnie

Wychowałem się w małej śląskiej wsi, Potępie.

W dzieciństwie często odwiedzał nas brat mojej babci, wujek Eryk, po śląsku: ujek Erich. Zawsze w krawacie, elegancki, pełen energii. Moja garderoba była wtedy podzielona na ubrania do chodzenia w tygodniu i od święta, po śląsku: na bez tydziyń i na nidziela. Nie znosiłem tego, ponieważ codziennie chciałem wyglądać tak jak ujek. Dziś bez krawata czuję się trochę nagi.

Książkę Ingrid Cording „O zachowaniu się przy stole“ znalazłem w domu, gdy miałem chyba siedem lat. Przeczytałem ją dziesiątki razy. Opisy wizyt w eleganckich restauracjach, sposoby jedzenia trudnych dań czy posługiwania się nietypowymi sztućcami brzmiały jak baśń. Mogłem jednak na co dzień pić z filiżanki i to robiłem. Do dziś nie wiem, czy gdybym na bezludną wyspę mógł zabrać wyłącznie jeden przedmiot byłaby to porcelanowa filiżanka czy moje pióro.

Kiedy pod koniec wakacji, tuż przed pójściem na studia, kończyłem sezonową pracę w restauracji, dostałem od moich współpracowników właśnie filiżankę. Towarzyszyła mi potem między innymi w mojej pierwszej poważnej pracy w radiu. To wtedy postanowiłem, że chciałbym nie tylko zadawać ludziom pytania, ale też opowiadać o tym, co wydaje mi się ważne i istotne.

Gdy byłem w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej moi starsi koledzy zapytali mnie, gdzie chciałbym pójść na studia. Bez wahania odpowiedziałem, że na Uniwersytet Jagielloński. Piętnaście lat później z wyróżnieniem skończyłem na tej uczelni polonistykę, a dziś prowadzę na niej zajęcia.

Na Śląsku pracuje się albo porządnie, albo wcale. Kieruję się tym do dziś. W moim dzieciństwie obok górników i sprzedowaczek nie było jednak specjalistów od savoir-vivre’u i etykiety. Być może dlatego mój dzisiejszy zawód musiała wymyślić mi moja przyjaciółka, od której usłyszałem kiedyś: „Jak już tak pijesz tę kawę z filiżanki i chodzisz w krawacie, to może byś się tym zajął“. Zacząłem więc studiować tę dyscyplinę, przeczytałem dziesiątki książek, dodałem do tego swoje doświadczenie zawodowe i tak zacząłem prowadzić szkolenia z savoir-vivre’u, etykiety w biznesie, dress code’u i wystąpień publicznych. Mój sąsiad z rodzinnej wsi powiedział mi kiedyś: „Jak się tak ciebie słucho, to przinajmnij czowiek wiy, co zrobić z tymi wszystkimi sztućcami i kieliszkami, jak sie jedzie do Gołębiewskiego na wakacje“.

W rodzinnym domu dostałem dużo miłości i lekcję porządku, czyli Ordnungu. Kiedy jednak zacząłem pracować zawodowo, prowadzić wydarzenia i reprezentować innych, musiałem swoje nadrobić. Odrobiłem to zadanie na tyle dobrze, że w 2013 i 2014 roku zaproszono mnie do udziału w Dniach Muzyki Polskiej – projekcie promującym polską muzykę za granicą. I tak wystąpiłem w 9 krajach na 4 kontynentach. W Australii powiedziano mi, że jestem jedynym konferansjerem z Polski, który występował w Sydney Opera House. W 2017 roku magazyn PRESS umieścił mnie w „Rankingu najlepszych prowadzących“.

Od początku swojej kariery zawodowej chciałem pracować dla biznesu. Najpierw prowadziłem wydarzenia, z czasem zacząłem je współorganizować, a dziś dodatkowo współtworzę całe strategie komunikacyjne i marketingowe dla polskich firm. Szkolę i organizuję szkolenia. Moje wykłady oferuje Agencja Powerspeech. Zostałem partnerem zarządzającym w Agencji Komunikacji Życie. Do tej pory pracowałem dla największych polskich i międzynarodowych firm.

W dzieciństwie chciałem zostać prezenterem telewizyjnym. Telewizja to wciąż moje wielkie zawodowe marzenie. Jestem przekonany, że kiedyś poprowadzę swój własny program. Obecnie jestem częstym gościem najbardziej lubianych programów telewizyjnych i radiowych. O savoir-vivrze i etykiecie w biznesie opowiadam na moim kanale na Youtubie. Napisałem dwie książki o tym, jak dzięki tej wiedzy ułatwiać sobie życie.

W każdych czasach ludzie przemierzają drogę z jednego miejsca do drugiego. Do lepszego świata. Nie wyrzekając się tego skąd są i kim są, chcą sprawić, by ich życie stało się lepsze. Chcą pomnażać swoje talenty. Ja też to robię. Marzę o tym, żeby ludzie, którzy mają podobne historie do mnie mogli postawić odważny krok naprzód i nie musieli czuć się skrępowani myślą o tych, którym los dał więcej.

Newsletter – zapisz się

Zachęcam do zapisania się na listę odbiorców newslettera OBYCIE.PL —

platformy ze szkoleniami online o obyciu w życiu i w pracy, której jestem twórcą. Na początek otrzymają Państwo „10 najważniejszych zasad savoir-vivre’u“.

Zachęcamy do zapisania się na bezpłatny newsletter

W pierwszej wiadomości otrzymają Państwo od nas „10 najważniejszych zasad savoir-vivre’u“.
[FM_form id=”1″]

Bądźmy w kontakcie

Znajdą mnie Państwo w następujących mediach społecznościowych:

YouTube
Instagram
LinkedIn