Sztuka wręczania kwiatów

Wojciech S. Wocław

Kwiaty to jeden z najpiękniejszych i najbardziej uniwersalnych upominków. Zawiera wszystko to, co każdy prezent mieć w sobie powinien: wyraz pamięci, życzliwość, gest. Jestem przekonany, że ogrom radości, który może sprawić piękny bukiet sowicie wynagradza krótki czas jej trwania, obliczony do momentu, w którym każda, nawet najbardziej niezwykła wiązanka dokona swego żywota…

Tradycyjnie dzieci wręczały kwiaty wszystkim w rodzinie, a także na przykład nauczycielom. Mężczyźni — kobietom. Kobiety — innym paniom, rzadziej zaś mężczyznom. Wyjątkiem byli przełożeni w przypadku jakiejś rocznicy i artyści. Nie trzymałbym się dziś sztywno tych granic. W świecie, w którym — jak to wynika z moich obserwacji — kwiaty wręcza się coraz rzadziej, lepiej rezygnować nie z samego zwyczaju, lecz ograniczeń, które nie pozwoliłyby na przykład pani obdarować bukietem pana.

Z jakich okazji wręcza się kwiaty?

Kwiaty to forma podziękowań, przeprosin, wyraz pamięci i szacunku, sposób na podkreślenie wyjątkowości danej chwili, sytuacji czy okazji. Mogą być formą podziękowania — za wykonaną przysługę czy zaproszenie na przyjęcie, upominkiem dla gospodyni lub gospodarza, wyrazem naszych gratulacji dla znajomej, która właśnie została mamą, dla nowożeńców, kolegi, który obronił doktorat albo właściciela firmy, który świętuje jubileusz jej założenia. Kwiaty towarzyszą również trudnym momentom naszego życia: przeprosinom, kiedy prosimy kogoś o wybaczenie i chwilom, w których żegnamy naszych bliskich już na zawsze. Dodajmy w tym miejscu, że lepiej nie przynosić kwiatów w prezencie osobom, które odwiedzamy w szpitalu. Ich zapach mógłby przeszkadzać innym pacjentom.

Bolesław Wieniawa Długoszewski, adiutant Józefa Piłsudskiego, bodaj najbarwniejsza postać dwudziestolecia międzywojennego, miał kiedyś przesłać pewnej kobiecie bukiet z listem następującej treści: „Zeszłej nocy śniła mi się Pani w taki sposób, że poczułem się zobowiązany”.

Kiedy wręcza się kwiaty?

Zazwyczaj przynosimy kwiaty na uroczystość. Równie dobrze możemy je przesyłać pocztą kwiatową. W przypadku przyjęć — w dniu uroczystości lub następnego dnia. W tym pierwszym przypadku możemy dołączyć do bukietu liścik ze słowami „Miłego dnia i do zobaczenia wieczorem”, w drugim „Dziękuję za wspaniały wieczór”. Takie rozwiązanie dużo ułatwia. Gospodyni zyskuje o wiele więcej czasu, aby kwiaty włożyć do wazonu i ewentualnie wyeksponować je w widocznym miejscu. Bukiet i prezent możemy przesłać również nowożeńcom przed ślubem. Przychodzenie z ogromnym balastem na samo wydarzenie sprawia ostatecznie problem i nam, i samym obdarowanym. Organizatorzy wszelkich przyjęć, przyzwyczajeni do panujących obyczajów, są wprawdzie na to logistycznie gotowi, ale dlaczegóż życia sobie nie ułatwić…

Kwiaty wręczamy zawsze głowami do góry. Przed wręczeniem pozbywamy się oczywiście papieru ochronnego.

Jakie kwiaty wręczać?

Jeśli jest się młodym i chce się wręczyć kwiaty swojej dziewczynie, komunikując w ten sposób, że nam zależy, to lepiej wybrać róże w jasnych, pastelowych kolorach niż krwistoczerwone. Powiedzą to, co trzeba, przy czym ich ciężar gatunkowy będzie mniejszy.

Czerwonych róż nie wręcza się też zamężnym paniom. Radzi się tez kobietom, by nie wręczały ich innym przedstawicielkom swojej płci. Powód jest oczywisty: to kwiaty, które symbolizują płomienne uczucie, miłość raczej romantyczną niż rodzicielską albo przyjacielską. Do wyboru mamy wszystkie inne kwiaty. Na rodzinne uroczystości najlepiej wybierać te białe i pastelowe.

Jeśli pan chciałby jednak zdradzić swe uczucia zamężnej pani, to do wiązanki może wpleść jedną czerwoną różę — podpowiada baronowa de Rothschild w „Savoir-vivrze XXI wieku”. Uważam ten pomysł za ciekawy, a sposób komunikacji za subtelny. Pozostaje pytanie, ile pań rzeczywiście odczyta to w zaplanowany sposób…

Czerwony to miłość romantyczna, różowy – to po prostu miłość, żółty – zazdrość, biały – niewinność. Chryzantemy na ogół kojarzą się z pogrzebami. Choć wiele pracowni florystycznych osiąga dziś wspaniałe efekty, wykorzystując w swoich wiązankach rozwiązania dalekie od klasyki, w przypadku osób starszych i bardziej przywiązanych do tradycji, lepiej nie eksperymentować.

Czy wręczać kwiaty doniczkowe?

Ewentualnie osobom, z którymi łączą nas bliższe relacje i wiemy, że taki upominek sprawi im radość. Za takim rozwiązaniem często przemawiają względy praktyczne — kwiat w doniczce zostanie bowiem z obdarowanym na dłużej. W większości przypadku to prawda. Nie wszystko w życiu musi być jednak praktyczne, opłacalne, ekonomiczne itd. Pewne rzeczy powinny być piękne i ulotne. Jak bukiet i zapach kwiatów.

Wojciech S. Wocław

Jeśli chcą Państwo skonsultować swój projekt i sprawdzić, jak mogę pomóc – zachęcam do kontaktu.

Potrzebują Państwo konferansjera albo ciekawego programu na event? Szukają Państwo szkolenia z etykiety w biznesie lub wystąpień publicznych? Mam w tym ogromne i wieloletnie doświadczenie. Chętnie podpowiem, co się sprawdzi w Państwa przypadku.

SZYBKI KONTAKT: +48 793 016 916

Proszę skorzystać z formularza:

    Oświadczam, że zapoznał(em/am) się z Polityką Prywatności, dotyczącą przetwarzania danych osobowych i wyrażam dobrowolną i wyraźną zgodę na przetwarzanie przez firmę Wojciech Sebastian Woclaw WSW moich danych osobowych zawartych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość.